Home > Fotbal > Rapid salvează un punct la Ploiești după ce a avut doi oameni eliminați, iar Petrolul a ratat trei penalty-uri

rapid-petrolul-liga-2

Petrolul și Rapid au remizat pe „Ilie Oană”, scor 0-0, într-o partidă contând pentru etapa a 2-a din play-off-ul Ligii secunde.

Petrolul a jucat mai bine de o oră cu un om în plus, iar în minutul 66 nu au reușit să înscrie din trei încercări din penalty. Portarul Popa a fost și el eliminat la penalty deoarece la primele două execuții nu a stat pe linia porții în momentul execuției. Petrolul nu a reușit apoi să marcheze timp de 20 de minute cu doi oameni în plus, singura mare ocazia aparținându-i lui Deac care a reluat cu capul în transversală

Petrolul: Avram – Sîrghi (Bratu 31′), Răuță, Manolache, Țicu – Pierce (Blănaru 78′) – Deac,Colli, Marinescu, Saim Tudor – Arnăutu. Antrenor: Costel Enache;

Rapid: Popa – Bonnin, Al. Iacob, Mallo, Goge – R. Lazăr, Jorza – Sefer ( Crețu 81′), Alami (Djuric 46′), Drăghiceanu (Tătaru 72′) – Hlistei (Manole 83′). Antrenor: Dan Alexa;

Iulian Dima – Marius Cristian, Ferencz Tunyogi;

Petrolul: Sârghi 24′ Drăghiceanu 33′, Jorja 61′ , Popa 66′ ;

Rapid: Lazăr 8′,

Rapid: Lazăr 28′, Popa 68′ ;

După acest egal, Petrolul se menține pe 6 cu 20 de puncte, în timp ce Rapid este pe 4 cu 21 de puncte.

Etapa viitoare, Petrolul va juca în deplasare cu UTA, iar Rapid va primi vizita lui FC Argeș.