Home > Fotbal > Rezultat neașteptat pentru CSM acasă cu Esbjerg

Rezultat neașteptat pentru CSM acasă cu Esbjerg

CSM București a întâlnit-o în această după-amiază pe teren propriu pe Esbjerg în a 5-a etapă a grupei B din Liga Campionilor la handbal feminin.

Înaintea meciului, CSM conducea grupa cu 7 puncte, în timp ce Esbjerg era pe 3 cu 4 puncte.

După ce în primele 5 minute s-a mers cap la cap, danezele au preluat controlul partidei și s-au dințat întâi la 2 goluri pe tabelă, 4-2 minutul 7, apoi la 5 11-6 minutul 23. Finalul reprizei le-a aparținut însă bucureștencelor care au reușit să egaleze la 11 în minutul 29. În cele din urmă Esbjerg a intrat la pauză cu avantaj de un gol, 13-12.

În cea de a doua repriză s-a mers din nou cap la cap 5 minute până la scorul de 14-14. Danezele s-au distanțat din nou la 3 goluri 20-17 minutul 45. Mai mult, au continuat să forțeze, iar în minutul 57 au refăcut cel mai mare avans al lor din partidă de 5 goluri, 25-20.

Esbjerg învinge cu 25-21 pe CSM București, iar tigroaicele pierd primul loc în grupă în fața celor de la Rostov-Don.

Pentru CSM au înscris: Omoregie (5 goluri), Cvijic (4), Neagu (3), Moisa (3), Lekic (2), Pintea (2), Torstensson (1), Grbic (1).

Pentru Esbjerg au punctat: Breistol (7), Frey (5), Polman (4), Jorgensen (3), Jacobsen (2), Solberg (2), Danielsson (1), Frafjord (1).

Următorul meci pentru CSM în Champions League va avea loc pe 16 Noiembrie în deplasare la Rostov Don.