Home > Tenis > Rezultatele din ziua a treia de la Turneul Campioanelor

Rezultatele din ziua a treia de la Turneul Campioanelor

Astăzi s-au disputat meciurile din etapa a doua a Grupei Roșii de la ediția din 2019 a turneului campioanelor care se dispută la Shenzen.

Din cauza unei accidentări la umăr, japoneza Naomi Osaka a fost nevoită să se retragă din competiție. Ea a fost înlocuită de către olandeza Kiki Bertens.

Aceasta chiar a reușit să învingă liderul mondial, Ashley Barty, scor 3-6, 6-3, 6-4  în două ore și 10 minute de joc. Astfel Olandeza a intrat cu șanse mari pentru semifinale, ocupând în acest moment primul loc în grupă.

În celălalt meci al grupei, Belinda Bencic a învins-o pe Petra Kvitova cu scorul de 6-3, 1-6, 6-4 după o oră și 50 de minute de joc. Ea se afla la egalitate pe locul 2 cu Ashley Barty  amândouă având câte 3 seturi câștigate și câte 3 pierdute.

Ultimele meciuri în Grupă Roșie vor avea loc Joi între Petra Kvitova și Ashley Barty, respectiv Kiki Bertens și Belinda Bencic.

Mâine compatrioata noastră, Simona Halep care o va înfrunta pe Elina Svitolina de la ora 12:30 în cea de a două partidă a sa din Grupa Violet. După acest meci ma urma confruntarea dintre Bianca Andreescu și Karolina Pliskova.