Home > Tenis > Simona Halep o învinge pe Bianca Andreescu la Turneul Campioanelor după un meci pe muchie de cuțit

Simona Halep, nr. 5 WTA, a întâlnit-o în această după amiază pe Bianca Andreescu, nr. 4 WTA, în al doilea meci al grupei Violet de la Turneul Campioanelor ce se desfăsoară la Shenzen.

În primul set s-a mers cap la cap până la 3-3, cele două jucătoare făcând un schimb de break-uri la 1-1. Apoi Bianca a preluat controlul setului și a izbutit trei game-uri la rând cu ajutorul cărora a închis primul set, 6-3.

În setul secund, Simona a făcut break la 1-1, dar Bianca a făcut imediat re-break-ul. Halep a reușit să se desprindă la 4-2, dar Andreescu a revenit și a egalat la 4-4. S-a mers apoi cu serviciul până în tie-break, deși Simona a fost nevoită să salveze o minge de meci. Tie-break-ul a fost la fel de tensionat, dar Simona a avut nervii mai tari și a izbutit să îl câstige cu 8-6.

În decisiv, Bianca a rupt prima echilibrul la 1-1, dar Simona a revenit cu 3 game-uri la rând , distanțându-se la 4-2. Andreescu a făcut break și a venit la 3-4, dar Halep a reușit din nou să facă re-break și să închidă setul cu serviciul setul la 6-3.

Simona Halep o învinge pe Bianca Andreescu, scor 3-6, 7-6, 6-3 după două ore și 33 de minute de joc și acumulează primul punct în grupă

În prima partidă a grupei, Elina Svitolina a învins-o pe Karolina Pliskova, 7-6, 6-4 la capătul a două ore de joc.

Astfel, Miercuri, Simona o va înfrunta pe Elina Svitolina, în timp ce Bianca Andreescu va juca contra Karolinei Pliskova.

Mouratoglou_Halep
Patrick Mouratoglou este noul antrenor al Simonei Halep
simona-halep-retragere-miami
Simona Halep s-a retras de la Miami
Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Indian Wells și a dezvăluit din secretele jocului său în acest turneu: ,,Joc cel mai bun tenis al meu aici, deoarece îmi plac condițiile și azi, cu siguranță, nu a fost un meci ușor”