Home > Handbal > România învinge cu emoții cu Kazakhtan și obține a doua victorie la mondiale

România învinge cu emoții cu Kazakhtan și obține a doua victorie la mondiale

România a întâlnit în această dimineață Kazakhstan în cel de al treilea meci din Grupa C de la Campionatul Mondial din Japonia.
În primele două meciuri, România pierduse cu Spania 16-31 și câstigase cu Senegal 29-24.
România a început tare partida, iar în minutul 5 se distanțase la 3-1. Am continuat să susținem ritmul ridicat, iar în minutul 13 conduceam cu 6-2. Am ținut diferența de cinci goluri până spre finalul primei reprize, dar în minutul 24 kazacele au venit la două goluri în spate, 10-12. În minutul 28 ne-am dus din nou la patru goluri 14-10. La pauză conduceam cu 14-11.
În primele 10 minute ale celei de a doua repriză s-a menținut diferența de trei goluri. În minutul 42 însă, adversarele noastre au venit la un gol, 15-16. În minutul 49, am reușit să ne ducem din nou la patru goluri, 20-16. În minutul 58 însă, jucătoarele din Kazakhstan au venit la un singur gol din nou, 20-21 și am avut un final cu emoții, acestea având și atacul pentru a egala. S-a terminat până la urmă 22 – 20.
România învinge Kazakstan cu 21-19, acumulează 4 puncte și urcă pe locul 3 în grupă.
Pentru România au înscris: Pintea (5 goluri), Udristoiu (3), Seraficeanu (3), Vizitiu (3), Perianu (2), Dache (2), Iuganu (2), Pristavita (1), Zamfirescu (1).
Pentru Kazakstan au punctat: Khardina (6 goluri), Baranovkaya (5), Abilda (5), Alexandrova (2), Sitnikova (1), Rejemotova (1),
Pentru România urmează meciul cu Muntenegru care se va disputa mâine dimineață de la ora 8.