Home > Handbal > România pierde cu Muntenegru deși a făcut cel mai bun meci de până acum la mondial

România a întâlnit în această dimineață Muntenegru în cea de a patra partidă de la Campionatul Mondial din Japonia.
Până la acest meci tricolorele aveau două victorii, 29-24 cu Senegal, 22-20 cu Kazakhstan și o înfrângere, 16-31 cu Spania.
Muntenegru a început mai bine și a avut avantaj de două goluri de două ori în startul meciului, 2-0 minutul 5, 3-1 minutul 7. România a revenit, iar în minutul 10, scorul era 3-3. În minutul 15, fetele noastre au trecut pentru prima oară în avantaj, 5-4. Am reușit apoi să ne ducem la două goluri și să menținem acest avantaj până în minutul 20 când Muntenegru a egalat la 8. S-a mers apoi cap la cap până la pauză, unde România a intrat cu avantaj 12-11.
În startul reprizei secunde, ne-am dus la două goluri, 13-11, minutul 33. În minutul 40 ne-am dus pentru prima oară la trei goluri, 18-15. În minutul 43, am reușit chiar să ducem diferența la 4 goluri, 20-16. Din păcate în doar 4 minute am pierdut avantajul, iar în minutul 50 Muntenegru a preluat conducerea, 22-21. Muntenegrencele au continuat să se distanțeze, iar în minutul 51 aveau 24-21. Am reușit să venim la un gol, 23-24 minutul 53. În minutul 56, Muntenegru s-a distanțat din nou la trei goluri, 26-23. În minutul 58, am reușit să venim la un gol, 25-26, ba chiar am avut atacul pentru a egala însă din păcate l-am ratat. În final scorul a fost 27-26.
Muntenegru învinge pe România cu 27-26, iar pentru tricolore calificarea în faza a doua a grupelor se va decide în partida cu Ungaria.
Pentru România au punctat: Neagu (11 goluri), Perianu (4), Dache (4), Udristoiu (3), Pintea (2), Iuganu (2).
Pentru Muntenegru au înscris: Radicevic (6 goluri), Raicevic (6), Jaukovic (4), Bulatovic (3), Mehmetovic (2), Despotovic (2), Rajcic (1), Klikovac (1), Brmovic (1), Ramusovic (1).
Următoarea partidă pentru România va avea loc Vineri de la ora 12 împotriva Ungariei.
Norvegia – regina lumii. Franța și Danemarca completează podiumul
Adi Vasile, optimist la finalul Campionatului Mondial: „E locul 13 într-o zi de 13”
Tabloul complet al sferturilor de finală de la Campionatul Mondial de handbal feminin