Home > Handbal > România revine fabulos cu Ungaria și se califică în Main Round la Campionatul Mondial

România a întâlnit în această după-amiază Ungaria în cel de al cincelea meci pe care l-au disputat tricolorele la Campionatul Mondial din Japonia.

România câstigase două partide ( 29-24 cu Senegal și 22-20 cu Kazakhstan) și pierduse alte două (16-31 cu Spania și 26-27 cu Muntenegru).

Tricolorele au început dezastruos partida, iar în minutul 7 Ungaria avea 5-0. Diferența de cinci goluri a fost ținută până spre mijlocul reprizei, când fetele noastre au reușit să vină la 3 goluri, 5-8 minutul 16. Din păcate finalul reprizei a aparținut maghiarelelor care s-au dus la 7 goluri, 9-16 minutul 28. La pauză scorul a fost de 16-10.

Diferența de 6 goluri s-a menținut doar în primele patru minute ale reprizei. Apoi fetele noastre au izbutit să înscrie 4 goluri la rând și au venit la 16-18 în minutul 41. În minutul 48 am reușit chiar să venim la un gol 19-20. Apoi adversarele noastre au preluat din nou pentru moment inițiativa și s-au distanțat din nou la trei goluri, 24-21 minutul 52. Finalul a fost însă unul de infarct. Am reușit să egalam la 27 în minutul 59. Apoi, ne-am apărat excelent, am luat mingea și am avut ultimul atac al meciului. Neagu a adus golul victoriei în ultima secundă din 7 metri.

România învinge dramatic Ungaria 28-27 și se califică în Main Round.

Pentru România au înscris: Neagu (10 goluri), Iuganu (6), Seraficeanu (5), Perianu (2), Pintea (2), Ostase (2), Pristavita (1).

Pentru Ungaria au punctat: Szabo (6 goluri), Kovacsics (6), Hafra (4), Tomori (3), Schatzl (2), Lukacs (2), Tovizi (1), Klujber (1), Kovacs (1), Vamos (1).

România se califică în cea de a doua fază a grupelor unde va înfrunta Japonia, Suedia și Rusia. Primul meci va fi Duminică contra Rusiei.

Norvegia – regina lumii. Franța și Danemarca completează podiumul
Adi Vasile, optimist la finalul Campionatului Mondial: „E locul 13 într-o zi de 13”
Tabloul complet al sferturilor de finală de la Campionatul Mondial de handbal feminin