Home > Handbal > România pierde cu Rusia primul meci din main-round

România pierde cu Rusia primul meci din main-round

România a întâlnit în această dimineață Rusia în primul meci din grupele Principale la Campionatul Mondial din Japonia.

Tricolorele au pornit grupa cu 0 puncte, după ce a pierdut meciurile cu Spania și Muntenegru, celelalte echipe calificate din grupa preliminară a României în Main-Round.

S-a mers cap la cap din timp de nouă minute până la scorul de 3-3. Apoi, rusoicele au reușit să înscrie patru goluri la rând, iar în minutul 17, conduceau cu 7-3. Cea mai mare diferență din prima repriză s-a înregistrat în minutul 19, când Rusia a condus cu 9-4. Finalul primei reprize a aparținut însă României care a reușit și ea o serie de patru goluri consecutive, iar la pauză scorul a fost egal 10-10.

În repriza a doua s-a mers cap la cap timp de 10 minute până la scorul de 13-13. Rusia s-a desprins apoi la două goluri, 15-13, minutul 41. Restabilim apoi imediat egalitatea 15-15. Rusoaicele s-au din nou la două goluri, 17-15 minutul 44. Din minutul 45, de la 17-16, fetele noastre au avut o perioadă de zece minute în care nu au marcat, în timp ce rusoaicele au înscris opt goluri la rând. Astfel în minutul 55 scorul era 25-16. Nouă goluri a fost și diferența din finalul partidei, 27-18.

Rusia învinge România, scor 27-18 și face 6 puncte în grupa principală, în timp ce România rămâne fără punct.

Pentru România au marcat: Neagu (5 goluri), Pristavita (2), Perianu (2), Ostase (2), Seraficeanu (2), Dedu (1), Pintea (1), Florica (1), Polocoser (1), Vizitiu (1).

Pentru Rusia au punctat: Vyakhireva (5 goluri), Bobrovnikova (5), Sedoykina (3), Makeeva (3), Kozhokar (3), Fomina (2), Kuznetsova (1), Sen (1), Gorshenina (1), Zhilinskaite (1), Illarionova (1), Froiova (1).

Următoarea partidă de la Mondial pentru tricolore va avea loc Marți de la ora 13:30 împotriva Suediei.

Norvegia – regina lumii. Franța și Danemarca completează podiumul
Adi Vasile, optimist la finalul Campionatului Mondial: „E locul 13 într-o zi de 13”
Tabloul complet al sferturilor de finală de la Campionatul Mondial de handbal feminin