Home > Handbal > România pierde fără drept de apel împotriva Suediei

România pierde fără drept de apel împotriva Suediei

România a întâlnit în această după-amiază Suedia în al doilea meci din Main-Round la Campionatul Mondial din Japonia.

În primul meci din grupa principală, România fusese învinsă de Rusia, 18-27.

Tricolorele au început dezastruos partida, iar în minutul 5, erau conduse cu 4-0. Am reușit să ne redresăm, iar în minutul 10, am venit la 3-4. În minutul 16, am izbutit să egalăm, 6-6. Din păcate, nordicele au revenit la conducerea jocului, iar în minutul 21 conduceau 10-7. Diferența a continuat să crească, astfel în minutul 29, Suedia avea 14-8. La pauză, scorul a fost 14-9.

Doar în startul reprizei secunde am reușit să echilibrăm jocul, când am venit 12-15 în minutul 32. Am căzut însă din nou, iar în minutul 38 suedezele se duseseră la 19-12. Diferența de șapte goluri s-a menținut până în minutul 50, când nordicele s-au dus la 8 goluri, 27-19. Finalul de meci le-a aparținut tot acestora, care au reușit cinci goluri la rând, scorul final fiind 34-22.

Suedia învinge România cu 34-22, iar fetele noastre nu se mai pot clasa mai sus de locul 5 în grupă.

Pentru România au înscris: Neagu (4 goluri), Pintea (4), Udristoiu (4), Ostase (2), Pristavita (2), Seraficeanu (2), Zamfirescu (2), Polocoser (1), Florica (1).

Pentru Suedia au punctat: Mellegard (7 goluri), Massing (5), Blohm (4), Gullden (4), Hagman (4), Lindquist (4), Stromberg (3), Idehn (2), Roberts (1).

Ultimul meci pentru România la acest mondial va avea loc, Mâine de la ora 11 împotriva Japoniei.

Norvegia – regina lumii. Franța și Danemarca completează podiumul
Adi Vasile, optimist la finalul Campionatului Mondial: „E locul 13 într-o zi de 13”
Tabloul complet al sferturilor de finală de la Campionatul Mondial de handbal feminin