Home > Handbal > Dinamo termină neînvinsă grupa de Champions League

Dinamo termină neînvinsă grupa de Champions League

Dinamo a întâlnit în această seară în deplasare formația daneză GOG în ultima etapă a grupei D din Velux Champions League.
Meciul conta doar de palmares, Dinamo fiind deja câstigătoarea grupei, în timp ce danezii nu puteau urca mai sus de locul 3.
În prima repriză cele două echipe au mers cap la cap timp de 12 minute până la 6-6. Dinamo a fost prima care s-a desprins la două goluri, 8-6, minutul 14. Danezii au revenit însă imediat și au egalat la 8. Dinamo s-a dus din nou la două goluri, 13-11 minutul 23. Aceasta a fost și diferența cu care s-a intrat la pauză, 18-16.
Până în minutul 42 s-a menținut diferența de două goluri, apoi Dinamo a apăsat pedala de accelerație și s-a distanțat la 25-21 minutul 46. Danezii au reușit să revină și să egaleze la 31 în minutul 59. Totuși, Dinamo a reușit să obțină victoria la ultimul atac.
Dinamo învinge pe GOG, scor 32-31 și termină grupa de Liga Campionilor neînvinsă.
Pentru GOG au înscris: Laerke (10 goluri), Pytlick (7), Nilsen (4), Tilsted (2), Gidsel (2), Rikhardsson (2), Jakobsen (1), Bergendahl (1), Arnarsson (1), Pujol (1).
Pentru Dinamo au punctat: Bannour (9 goluri), Kuduz (7), Vujic (6), Shebib (4), Zulfic (3), Negru (1), Asoltanei (1), Nantes (1).
Pentru Dinamo va urma duelul din play-off-ul pentru optimile de finală ale ligii campionilor unde va întâlni același adversar ca anul trecut, Sporting Lisabona la sfârșitul lunii Februarie în dublă manșă.