Home > Handbal > România obține prima victorie de la Campionatul Mondial

România obține prima victorie de la Campionatul Mondial

România a întâlnit în această dimineață Senegal în cea de a doua partidă la Campionatul Mondial de Handbal Feminin din Japonia.
În prima partidă, România a fost învinsă fără drept de Spania, scor 16-31.
Tricolorele au început hotârăte să spele rușinea de ieri și s-au distanțat la 2-0 în minutul 3. Am continuat să forțăm, iar în minutul 8 ne desprinsesem la 5-2. În minutul 12, România a pus cinci goluri peste adversar, 8-3. În minutul 17, s-a înregistrat cea mai mare diferență din meci 11-4. Finalul primei reprize le-a aparținut însă senegalezelor care au venit la 2 goluri, 10-12 în minutul 24. Până la urmă la pauză am intrat cu avantaj de trei goluri 15-12.
Până spre finalul meciului, diferența de trei goluri s-a menținut constantă. În minutul 50, tricolorele au reușit să se distanțeze la cinci goluri, 23-18. Acesta a fost și diferenșa înregistrată la finalul meciului, 29-24.
România învinge Senegel cu 29-24 și ia primele puncte la acest Campionat Mondial.
Pentru România au marcat: Neagu (13 goluri), Udristoiu (3), Perianu (3), Polocoser (3), Seraficeanu (2), Iuganu (2), Pintea (1), Ostase (1), Zamfirescu (1).
Pentru Senegal au punctat: Camara (6 goluri), Ndiaye (6), Dapina (6), Sankhare (3), Seck (1), Paye (1), Keita (1).
Următoarea partidă pentru România va alea loc Marți de la ora 12 contra Kazakhstanului.
Norvegia – regina lumii. Franța și Danemarca completează podiumul
Adi Vasile, optimist la finalul Campionatului Mondial: „E locul 13 într-o zi de 13”
Tabloul complet al sferturilor de finală de la Campionatul Mondial de handbal feminin