Home > Handbal > România este demolată de Spania la primul meci la Campionatul Mondial din Japonia

România a debutat în această dimineață la Campionatul Mondial de Handbal Feminin din Japonia contra naționalei Spania.
România face parte din grupa C alături de Spania, Ungaria, Muntenegru, Senegal și Kazakstan.
Spania a început în forță partida și s-a distanțat încă din start la 3-0. Au menținut această diferență până în minutul 12, când au mărit diferența la 5 goluri, 10-5. Deși am reușit să ne apropriem la două goluri, 10-8, Spania a reușit 5 goluri la rând cu ajutorul cărora s-au distanțat la 15-8. Cu diferență de 7 goluri s-a intrat și la pauză, 16-9.
După pauză, ibericele au continuat să apese pedala de accelerație, iar în minutul 35 conduceau cu 20-10. Diferența s-a menținut până după jumătatea primei reprize, când spanioloicele au reușit încă o serie de 6 goluri consecutive, distanțându-se la 30-14. În cele din urmă s-a terminat 31-16.
Spania învinge România cu 30-16 și acumulează primele puncte la acest turneu final.
Pentru România au marcat: Neagu (6 goluri), Pintea (3), Polocoser (3), Iuganu (2), Pristavita (1), Perianu (1).
Pentru Spania au punctat: Barbosa (6 goluri), Fraga (6), Abaurrea (5), Bermejo (3), Alvarez (3), Gimenez (2), Martinez (2), Herrero (1), Jimenez (1), Rodriguez (1), Serrador (1)
Următorul meci pentru România va avea loc mâine de la ora 11 în fața Senegalului.
Norvegia – regina lumii. Franța și Danemarca completează podiumul
Adi Vasile, optimist la finalul Campionatului Mondial: „E locul 13 într-o zi de 13”
Tabloul complet al sferturilor de finală de la Campionatul Mondial de handbal feminin