Home > Fotbal > România rămâne în cărți pentru Euro 2020 după meciul de la Oslo

România rămâne în cărți pentru Euro 2020 după meciul de la Oslo

norvegia-romania-euro

Norvegia și România s-au întâlntit în această seară în a treia etapă a grupei F a preliminariilor pentru Euro 2020.

Înaintea meciului România era pe locul 3 cu 3 pucte, în timp ce Norvegia era pe 5 cu un singur punct.

Norvegia a început partida în următoarea componență: Grytebust – Elabdellaoui, Nordtveit, Ajer, Aleesami – Odegaard, Selnaes, Berge, Henriksen – King, Elyounoussi (Kamara ’84).

Cosmin Contra a trimis pe teren următorul prim 11: Tătăruşanu – Chipciu, Săpunaru, Grigore, Toşca – Deac, Anton, Stanciu (Maxim ’72), Grozav (Hagi ’60) – Keşeru, Puşcaş (Ţucudean ’60).

În minutul 17 norvegienii au avut prima ocazie. King prinde un șut bun din interiorul careului, dar spre norocul nostru mingea a trecut puțin pe lângă. În minutul 30, tricolorii au prima minge pe poartă. Pușcas i-a centrat aproape perfect lui Keseru, însă reluarea acestuia nu a avut destulă forță pentru a îl învinge pe Grytebust. În minutul 34, King a pătruns în careu, însă șutul acestuia este scos de Tătărușanu.

În minutul 56, Elyounussi deschide scorul, mingea ajungând la el după o deviere nefericită a apărării noastre. Faza a fost precedată de o mare eroare a lui Anton. În minutul 70, King îl face de râs pe Grigore și îi trimite decisiv lui Odegaard care nu ratează singur cu Tătărușanu.  În minutul 76, Maxim execută un corner, Grigore trimite spre poartă cu capul, iar Keseru se asigură că mingea va intra în plasă. În minutul 82, Tătărușanu intervine salvator cu piciorul și menține speranțele unui rezultat bun. În minutul 92, Ianis Hagi centrează, mingea este respinsă la marginea careului la Maxim, iar șutul acestuia este deviat la Keseru care realizează dubla și egalează la 2.

Norvegia și Romania remizează 2-2 și rămânem cu șanse la calificare. Ne păstrăm locul 3 în clasament, cu 4 puncte, la 3 puncte în spatele locului 2 Suedia. Norvegia râmăne pe 5 cu 2 puncte.

Următorul joc pentru tricolori va fi Luni, de la ora 21:45, tot in deplasare contra Maltei.