Home > Fotbal > Craiova sparge gheața în noul an >> Koljic aduce victoria alb-albaștrilor

Craiova sparge gheața în noul an >> Koljic aduce victoria alb-albaștrilor

Partida Universitatea Craiova-Rapid nu se poate numi derby-ul etapei în contextul în care la orizont așteaptă apetisantul FCSB-CFR Cluj, dar și așa, partida din Bănie a adus un fotbal spectacol în fața unora dintre cele mai fierbinți galerii din țară.

Craiova, neizbăvitoare de șapte etape, a început perfect partida de pe Oblemenco și a deschis conturile după doar cinci minute de joc. Koljic a fost găsit perfect în gura porții de Ivan și l-a învins fără drept de apel pe Moldovan.

Rapidiștii nu au acuzat șocul primirii golului, căci tot oltenii puteau puncta pentru a doua oară. Același Koljic a fost aproape de 2-0, dar bosniacul a ratat din apropiere șansa desprinderii echipei sale.

Până la finalul primei reprize, Rapid nu a contat în joc, iar Craiova a făcut și ea treptat un pas în spate. Relaxarea oltenilor putea fi însă taxată în minutul 39, atunci când giuleștenilor le-a fost anulat în mod corect un gol.

Suspendatul Mihai Iosif a mutat la pauză în căutarea egalării și i-a introdus în luptă pe nou-veniții Onea și Vojtus. Rapid nu a avut niciun cuvânt de spus nici după modificările din echipă, căci tot oltenii au fost cei periculoși, dar fără rezultate pe tabelă.

Până la finalul confruntării, Craiova s-a apărat eroic și nu a irosit șansa de a câștiga toate punctele puse în joc. S-a terminat 1-0 pentru echipa gazdă care debutează cu dreptul în noul an și care sparge ghinionul ultimelor partide în care nu a reușit să se impună.

Trupa lui Reghecampf ajunge la cota 35 și urcă provizoriu pe poziția a patra, în timp ce Rapidul rămâne sub linia de play-off, cu 32 de puncte.

Etapa viitoare, Craiova se va deplasa la Sepsi, în timp ce Rapid o așteaptă pe UTA pe teren propriu.