Home > Fotbal > Fc Hermannstadt extrem de aproape să rămână în Liga 1

Fc Hermannstadt extrem de aproape să rămână în Liga 1

baraj-ucluj-hermansstadt

U Cluj și Fc Hermannstadt s-au întâlnit în această seară pe Cluj Arena în prima manșă a barajului care hotârăste ultima echipă care va juca în Liga 1 sezonul viitor.

U Cluj a ajuns la baraj după ce a ocupat locul al treilea în Liga Secundă, în timp ce sibienii au ajuns aici ocupând locul 12 în Liga 1.

Meciul s-a jucat în fața a peste 25.000 de spectatori.

U Cluj a început partida în următoarea componență : Dur-Bozoancă – Coman, Ursu (83′ Coman), Cordoş, Berci (72′ Taub) – Giurgiu, Florescu – Pîrvulescu, Goga, Greu (77′ Axente) – Gavra.

Cei din Sibiu au trimis pe teren următorul prim 11: Căbuz – Măţel, Dandea, Stoica, Tătar – Dâlbea, Dumitriu (84′ Moreira) – Petrescu, Lendric (65′ Antonov), Popovici (75′ Acsinte) – Tsoumou.

În minutul 9, Popovici îi centrează ideal în fața porții lui Tsoumou, însă acesta nu a putut împinge mingea în plasă din 2 metri. În minutul 26, Goga ia o acțiune pe cont propriu și șutează de la 16 metri, dar Căbuz respinge în corner. În minutul 28, Tătar șutează din lovitură liberă, iar mingea întâlneste transversala. La pauză s-a intrat cu scor alb.

Imediat după pauză, Pîrvulescu scapă de un aparator sibian în careul oaspeților, dar șutează peste poartă din 11 metri. În mintul 54, Goga pătrunde în careu și sutează în plasă laterală. În minutul 66, Tsoumou scapă singur cu portarul gazdelor, însă lobul acestuia trece departe de poartă. În minutul 76, Petrescu prinde un șut senzațional din 20 de metri și îl învinge pe Dur-Bozoancă.  După numai două minute, Ursu gafează inexplicabil, Tsoumou interceptează, îl driblează pe portar și înscrie pentru 2-o, scor ce va rămâne până la final.

Fc Hermanstadt se impune la Cluj cu 2-0 și are șanse foarte mari să rămână în prima ligă. Partida retur va avea loc, Miercuri de la ora 18 la Sibiu.