Home > Fotbal > România și Franța merg cot la cot în semifinale

România și Franța merg cot la cot în semifinale

romania-franta-euro

România și Franța s-au intâlnit în această seară la Cessena, în a treia etapă a grupei C a Campionatului European U21.

Ambele echipe aveau maximum de puncte, șase, după primele două partide. Tricolorii aveau trei variante pentru a se califica în semifinale, victorie, egal sau înfrângere la maxim două goluri diferență.

Mirel Rădoi a trimis pe teren următoarea formulă: Radu – Manea, Nedelcearu, Rus, Boboc – Nedelcu, Cicâldău (59′ Băluță) – Olaru (72′ Dragomir), Hagi, Coman – Puşcaş(83′ Petre).

Franța a început partida cu următorul prim 11: Bernardoni – Amian, Konate, Upamecano, Sarr – Ntcham, Tousart, Guendouzi, Thuram (84′ Del Castillo) – Mateta, Ikone (84′ Adelaide).

România a avut prima ocazie a partidei. O combinație superbă între Cicîldău și Coman, a adus mingea la jucătorul fcsb-ului în fața porții, însă a fost blocat în ultima clipă. În minutul 16, Nedelcu încearcă să îl suprindă pe Bernardoni cu o boltă cu capul de la marginea careului, dar mingea trece puțin pe lângă. La pauză s-a intrat cu scor alb.

În cea de a doua repriză, a fost doar o singură ocazie importantă de gol. Hagi l-a lăsat pe Puskas singur cu Bernardoni, însă acesta intervine providențial și îl deposedează pe atacantul român.

România încheie la egalitate 0-0 cu Franța și se califică în semifinale de pe primul loc datorită golaverajului. În semifinale, vom întâlni Germania, Joi de la ora 19.

Cazuri de Covid-19 la Campionatul European de handbal masculin >> Franța și Germania sunt echipele afectate
Tricolorele termină Mondialul cu o înfrângere. Pe ce loc s-au clasat româncele
Ce urmează pentru România după înfrângerea la limită suferită în fața Olandei?
Înfrângere dramatică pentru tricolore! Au revenit de la -6 pe tabelă și au ratat milimetric egalul în fața campioanei en-titre