Home > Tenis > Simona Halep avansează fără emoții la Madrid

Simona Halep avansează fără emoții la Madrid

simona-halep-turul1-madrid

Simona Halep, nr. 21 WTA, s-a calificat în turul secund al turneului de la Madrid după ce a trecut de chinezoaica Shuai Zhang, nr 40 WTA, în două seturi, scor 6-2, 6-3, după o oră și 10 minute de joc.

Simona a început tare partida și s-a desprins încă din start la 2-0. Chinezoaica a reușit să îsi facă și ea o dată serviciul pentru 1-2, dar după sportiva noastră a câstigat patru game-uri la rând și a închis primul set la 6-1.

Zhang a început mai bine setul doi și s-a desprins la 2-0. Simona a reușit o nouă serie de patru game-uri la rând și s-a distanțat la 4-2. Pâna la final s-a mers cu serviciul astfel încât Halep a câstigat și setul doi cu 6-3.

În turul secund, Simona o va înfrunta pe învingătoarea dintre Veronika Kudermetova, nr. 25 WTA, și Paula Badosa, nr. 2 WTA.

Sorana Cîrstea a pierdut în primul tur la Madrid, scor 4-6, 2-6 în fața jucătoarei spaniole Nuria Parrizas-Diaz.