Home > Tenis > Swiatek s-a retras de la Madrid! Șansă pentru Halep?

Swiatek s-a retras de la Madrid! Șansă pentru Halep?

swiatek-retragere-madrid

Iga Swiatek, numărul unu mondial, s-a retras de la Mutua Madrid Open din această săptămână, acuzând o accidentare la umărul drept.

Vedeta poloneză în vârstă de 20 de ani are o serie de 23 de victorii consecutive, după ce a câștigat al patrulea său titlu consecutiv la Porsche Tennis Grand Prix. Victoria pe zgura indoor a venit după ce a devenit prima jucătoare care a câștigat primele trei evenimente WTA 1000 ale sezonului, la Qatar Total Open, BNP Paribas Open și Miami Open. Câștigând consecutiv Indian Wells și Miami în martie, Swiatek a devenit a patra și cea mai tânără jucătoare care a câștigat Sunshine Double.

Pregătită să joace ca principală favorită la Madrid, Swiatek urma să înceapă turneul vineri împotriva unei jucătoare venite din calificări. Swiatek va vorbi miercuri cu jurnalistii la Madrid.

Madrid Open este primul turneu WTA 1000 din sezonul de zgură. Turneul de pe tabloul principal începe joi.

Traseul Simonei Halep la Madrid

Prin retragerea polonezei Swiatek, Simona a scăpat de principala amenințare către trofeul pe care l-a mai câstigat de două ori în 2016 și 2017. Cu toate acestea, traseul sportivei noastre este unul extrem de dificil.

Dacă va trece în turul 1 de Shuai Zhang (40 WTA), cel mai probabil Simona se va duela în turul secund cu numărul doi mondial Paula Badosa. Daca favoritele îsi respectă statutul, Halep ar urma să le întâlnească apoi pe rând pe Cori Gauff, Ons Jabeur, Aryna Sabalenka și Maria Sakkari.