Home > Tenis > Simona Halep merge în turul II la Australian Open

Simona Halep merge în turul II la Australian Open

Simona Halep, nr. 3 WTA, a întâlnit-o în această dimineață pe Jennifer Brady, nr. 49 WTA, în primul tur la Australian Open.

Brady a început mai bine și a făcut break chiar în primul game al meciului. A reușit să il ducă cu serviciul trei game-uri, apoi Simona a egalat la 4. Americanca a făcut din nou break la 5-5 și a servit pentru set, dar Simona a izbutit imediat re-break-ul și s-a intrat în tie-break. Aici Simona a gestionat mai bine punctele importante și a reușit să câstige tie-break-ul la 5.

În setul secund, Simona a pornit puternic și s-a distanțat la 2-0. Brady a făcut un game de serviciu, ca mai apoi sportiva noastră să reusească 4 game-uri la rând cu care a închis setul secund la 1.

Simona Halep o învinge pe Jennifer Brady, scor  7-6(5), 6-1, într-o oră și 38 de minute și se califică în turul secund la Australian Open.

Acolo sportiva noastră va da peste învingătoarea dintre Harriet Dart și Misaki Doi.

Mouratoglou_Halep
Patrick Mouratoglou este noul antrenor al Simonei Halep
simona-halep-retragere-miami
Simona Halep s-a retras de la Miami
Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Indian Wells și a dezvăluit din secretele jocului său în acest turneu: ,,Joc cel mai bun tenis al meu aici, deoarece îmi plac condițiile și azi, cu siguranță, nu a fost un meci ușor”