Home > Tenis > Sorana Cîrstea se califică în turul secund la Australian Open

Sorana Cîrstea se califică în turul secund la Australian Open

Sorana Cîrstea, nr. 74 WTA, a întâlnit-o în această dimineață pe Barbara Strycova, nr. 33 WTA, în primul tur de la Australian Open.

În primul set s-a mers cu serviciul până la 2-2. De acolo sportiva noastră a preluat controlul setului și a reulit patru game-uri la rând cu care și-a asigurat primul act, 6-2.

În setul secund s-a mers cap la cap până la 3-3. Sorana a reușit să se distanțeze la 5-3 și a avut șansa să servească pentru set. Din păcate cehoaica a revenit și a egalat la 5. Apoi cele două și-au făcut serviciul și s-a intrat în tie-break. Tie-break-ul a fost și el strând, dar Sorana a gestionat mai bine momentele importante și a reușit să și-l adjudece la 5.

Sorana Cîrstea o învinge pe Barbara Strycova scor, 6-2, 7-6, într-o oră și 42 de minute și se califică în turul secund la Australian Open.

Acolo ea o va întâlni pe americanca, Cori Gauff, nr. 67 WTA.

sorana-cirstea-optimi-indian-wells
Sorana Cîrstea, în optimi la Indian Wells
Sankt Petersburg WTA 500 | Sorana nu îi poate face față lui Anett Kontaveit și pierde o partidă dramatică
Simona Halep: ,,Am fost agresivă și am reușit să câștig!”