Home > Tenis > Sorana Cîrstea pierde dramatic în turul II la Australian Open

Sorana Cîrstea pierde dramatic în turul II la Australian Open

Sorana Cîrstea, nr.74 WTA, a întâlnit-o în această dimineață pe Cori Gauff, nr.67 WTA, în turul secund la Australian Open.

În primul set s-a mers cu serviciul până la 3-3. Apoi în game-ul următor Sorana a făcut break-ul pe care l-a concrerizat cu serviciul până în finalul setului pe care l-a câstigat cu 6-4.

În setul secund americanca a făcut repede de la 3-0, iar break-ul făcut l-a dus cu serviciul până la finalul setului pe care l-a câstigat cu 6-3.

În setul decisiv, Sorana a început în forță și s-a distanțat la 3-0, însă Gauff a revenit imediat și a egalat la 3. S-a mers apoi cu serviciul până la 5-5. Sorana și-a pierdut serviciul, iar în game-ul următor, Gauf a închis setul, 7-5.

Cori Gauff o învinge pe Sorana Cîrstea, scor 4-6, 6-3, 7-5 după două ore și opt minute de joc și se califică în turul III la Australian Open.

sorana-cirstea-optimi-indian-wells
Sorana Cîrstea, în optimi la Indian Wells
Sankt Petersburg WTA 500 | Sorana nu îi poate face față lui Anett Kontaveit și pierde o partidă dramatică
Simona Halep: ,,Am fost agresivă și am reușit să câștig!”