Home > Tenis > Simona Halep, un nou meci cu emoții la French Open

Simona Halep, un nou meci cu emoții la French Open

halep-roland-garros

Simona Halep, nr.3 WTA, a întâlnit-o în această seară pe poloneza, Marta Linette, nr. 87 WTA, în turul doi la Rolland Garros.

Simona a început puternic și s-a distanțat la 2-0, însă poloneza a revenit și a egalat la doi. Sportiva din Constanța a început să îsi facă jocul și a izbutit să câstige trei game-uri la rând. Linette a reușit să recupereze unul dintre break-uri, dar Halep a închis primul set la 4.

În setul doi, românca a făcut break în game-ul al treilea. Apoi Simona a mers fără greșeală pe propriul serviciu. Break-ul a fost dus cu serviciul de româncă până la 5-4. Deși a avut 2 mingi de meci, românca s-a văzut egalată la 5. Mai mult, pierde și următoarele două game-uri și odată cu ele și setul.

Sportiva noastră porneste în forța decisivul și se distanțeaza la 3-0. Apoi cele două jucătoare au făcut un schimb de break-uri. Simona s-a distanțat apoi la 5-1. Poloneza a revenit până la 5-3, însă Simona e închis setul și meciul în următorul game.

Simona Halep o învinge pe Martha Linette, scor 6-4, 5-7 , în două ore și 10 de minute și merge în turul 3 la French Open.

În turul 3, Simona o va întâlni Sâmbătă pe învingătoarea dintre Aleksandra Krunic și Lesia Tsurenko.

belinda-bencic-charleston
Belinda Bencic s-a impus la Charleston
Mouratoglou_Halep
Patrick Mouratoglou este noul antrenor al Simonei Halep
simona-halep-retragere-miami
Simona Halep s-a retras de la Miami
Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Indian Wells și a dezvăluit din secretele jocului său în acest turneu: ,,Joc cel mai bun tenis al meu aici, deoarece îmi plac condițiile și azi, cu siguranță, nu a fost un meci ușor”