Home > Tenis > Irina Begu merge mai departe la RG după o revenire spectaculoasă

Irina Begu merge mai departe la RG după o revenire spectaculoasă

Irina Begu, nr.116, a întâlnit-o în turul doi la Roland Garros pe Karolina Muchova, nr. 73 WTA.

Primul set aproape că nu a avut istoric, Irina câstigând doar un singut game, la scorul de 0-4.

În setul doi, sportiva noastră, a făcut break în game-ul al treilea, însă cehoaica i-a făcut re-break imediat. Begu a reușit un nou break la scorul de 3-3 și l-a valorificat cu serviciul până la finalul setului, închizându-l cu 6-4.

În decisiv, cele două jucătoare au mers cu serviciul până la scorul de 4-3 pentru compatrioata noastră. Irina a făcut break-ul și urma să servească pentru meci. Cehoaica a izbutit însă sa facă imediat re-break. Totuși în game-ul următor, Irina a reușit să închidă setul și meciul, pe serviciul jucătoarei din Cehia, 6-4.

Irina Begu o învinge pe Karolina Muchova, scor 1-6, 6-4, 6-4, într-o oră și 54 de minute.

În turul trei, românca o va înfrunta sâmbătă pe americanca Amanda Anisimova, nr. 51 WTA.

sorana-cirstea-optimi-indian-wells
Sorana Cîrstea, în optimi la Indian Wells
Sankt Petersburg WTA 500 | Irina Begu obține prima victorie a carierei `împotriva Petrei Kvitova