Home > Tenis > Sorana Cîrstea dezamăgeste la Roland Garros

Sorana Cîrstea dezamăgeste la Roland Garros

Sorana Cîrstea, nr. 84 WTA, a întâlnit-o astăzi pe Aliona Bolsova, nr. 137 WTA, în turul al doilea la Roland Garros.

Iberica a început partida foarte bine și a făcut break încă din primul game. Apoi și-a fructificat serviciul până la scorul de 4-2, când a mao reușit încă un break. De aici, Sorana a avut o revenire de excepție și a izbutit să egaleze la 5. A urmat apoi încă un schimb de break-uri și s-a intrat în tie-break. Deși a condus cu 3-1, Sorana a trebuit sa se recunoască învinsă în tie-break cu scorul de 7-5.

În prima jumătatea a celui de al doilea set, cele două jucătoare au mers cu serviciul. La 3-3, cele două jucătoare au făcut un schimb de break-uri, apoi și-au făcut serviciul până la finalul setului. Cel de al doilea set a intrat și el în tie-break. În tie-break, cele două combatante au mers cap la cap până la 3-3. De acolo iberica a preluat controlul și a câstigat 4 puncte consecutive cu care a închis și setul doi.

Aliona Bolsova o învinge pe Sorana Cîrstea, 7-6, 7-6 într-o oră și 40 de minute și se califică în turul trei la French Open.

sorana-cirstea-optimi-indian-wells
Sorana Cîrstea, în optimi la Indian Wells
Sankt Petersburg WTA 500 | Sorana nu îi poate face față lui Anett Kontaveit și pierde o partidă dramatică
Adelaide International 2 | Sorana Cîrstea pierde în două seturi lupta în fața Anhelinei Kalinina 6-3, 6-2