Home > Tenis > Primul meci fară probleme pentru Simona Halep la Roland Garros

Primul meci fară probleme pentru Simona Halep la Roland Garros

simona-halep-tsurenko

Simona Halep, nr.3 WTA, și Lesia Tsurenko, nr. 27 WTA, s-au întâlnit astăzi, în primul meci de pe Chatrier, în turul 3 la French Open.

Meciul a început cu un schimb de break-uri între cele două jucătoare. Simona a preluat apoi controlul și s-a distanțat la 4-1. Sportiva noastră și-a mai pierdut o dată serviciul, dar apoi a izbutit două break-uri la rând cu care a închis primul set la 6-2.

Setul doi aproape că nu a avut istoric. Halep s-a distanțat aproape imediat la 5-0. Din păcate, tenismena din Constanța nu reușeste să închidă meciul pe propriul serviciu, dar în game-ul imediat următor, românca termină meciul.

Simona Halep, o învinge pe Lesia Tsurenko, scor 6-2, 6-1, în numai 55 de minute și se califică în optimi la Roland Garros.

Acolo ea o va întâlni pe învingătoarea dintre Monica Puig și Iga Swiatek.

Horia Tecău, cu luminile stinse peste o carieră de excepție
belinda-bencic-charleston
Belinda Bencic s-a impus la Charleston
Organizatorii au anunțat ora de start a partidei Simona Halep – Iga Świątek. Cum a prefațat Simona super partida din semifinalele de la Indian Wells