Home > Tenis > Simona Halep păraseste top 5 WTA după 4 ani

Simona Halep păraseste top 5 WTA după 4 ani

Simona Halep, nr.3 WTA și Amanda Anisimova, nr. 51 WTA, s-au întâlnit în această după amiază în sferturile de finală de la Roland Garros.

În primul set cele două au mers cap la cap doar până la 2-2. De acolo, Anisimova a preluat controlul și a câstigat 4 game-uri la rând, închizând primul set la 2.

Setul 2 a început la fel de dezastruos pentru sportiva noastră, care s-a văzut condusă cu 3-0 și 4-1. Ea a revenit și a egalat la 4. Din păcate, pierde game-ul al nouălea după ce a ratat mingi de break, și pe propriul serviciu trebuie să se recunoască învinsă și în acest set, 4-6.

Amanda Anisimova o învinge pe Simona Halep, scor 6-2, 6-4, într-o oră și 10 minute. Halep, nu îsi poate apăra astfel titlul cucerit anul trecut și de luni va ocupa locul 8 WTA.

Horia Tecău, cu luminile stinse peste o carieră de excepție
tragere-sferturi-champions-league
S-au tras la sorți meciurile din sferturile Champions League
Organizatorii au anunțat ora de start a partidei Simona Halep – Iga Świątek. Cum a prefațat Simona super partida din semifinalele de la Indian Wells