Home > Tenis > Nicio problemă pentru Simona Halep în optimi la Roland Garros

Nicio problemă pentru Simona Halep în optimi la Roland Garros

halep-optimi-roland-garros

Simona Halep, nr.3 WTA, a întâlnit-o în această seară pe Iga Swiatek, nr.104 WTA, în optimile de la French Open.

Simona a început partida în forță și s-a distanțat aproape imediat la 5-0. Simona a avut ocazia să închidă setul la 0, însă și-a pierdut serviciul. S-a revanșat însă imediat și a făcut re-break, închizând setul la 1.

Cel de al doilea set nu a avut istoric. Poloneza nu a izbutit să câstige decât 7 puncte pe tot parcursul setului. Românca a închis acest set fără probleme la 0, în doar 18 minute.

Simona Halep o învinge pe Iga Swiatek cu scorul de 6-1, 6-0, în numai 44 de minute și merge în sferturile competiției din capitala Franței.

Ea o va întâlni întâlni în sferturi pe învingătoarea dintre Amanda Anisimova și Aliona Bolsova.

Horia Tecău, cu luminile stinse peste o carieră de excepție
Organizatorii au anunțat ora de start a partidei Simona Halep – Iga Świątek. Cum a prefațat Simona super partida din semifinalele de la Indian Wells