Home > Fotbal > Spectacol total pe Arena Națională >> Emoții și suspans până în ultimul minut

Spectacol total pe Arena Națională >> Emoții și suspans până în ultimul minut

Cel mai așteptat meci al începutului de an a fost de departe derby-ul FCSB-CFR Cluj. Mai presus de faptul că partida a adus față în față ocupantele primelor două poziții din Liga 1, întâlnirea a fost una cu miză pentru ambele combatante: FCSB avea doar victoria ca opțiune pentru a mai spera că poate prinde din urmă locomotiva CFR-ului în lupta la titlu, iar de partea cealaltă feroviarii din Gruia au venit la București cu gândul să se detașeze (decisiv) de restul plutonului.

10 puncte avea CFR-ul avantaj la ora de start a partidei, în timp ce FCSB avea de partea ei susținerea propriilor fani.

Început electrizant

Confruntarea de pe Arena Națională a început cu ocazii la ambele porți. Vizitatorii au fost primii care au amenințat buturile lui Vlad, Costache (2) încercându-și șutul de la mare distanță. Debeljuh (4), servit perfect de Manea, a creat panică în rândul gazdelor, trimițând cu capul la rădăcina barei. Tabela nu a suferit însă modificări, deoarece goalkeeper-ul bucureștenilor a scos în extremis, iar următoarea mare ocazie de gol a fost semnată la cealaltă poartă de Darius Olaru (6).

„Restricții” pentru CFR

Cu gândul doar la victorie, FCSB a preluat frâiele partidei la capătul primului sfert de oră. Același Olaru a creat pericol la poarta lui Hindrich, punându-l la încercare pe portarul oaspeților. Golul FCSB-ului a venit însă un minut mai târziu, după ce Octavian Popescu (24) a tras imparabil, de la mare distanță, în plasa laterală.

Cuvântul campionilor

Elevii lui Dan Petrescu au ieșit la atac, iar șutul de la distanță al lui Bordeianu a anunțat marea revenire a campioanei. Deac, din lovitură liberă, l-a găsit perfect pe Debeljuh (36), care cu spatele l-a învins pe Vlad, atacantul CFR-ului restabilind egalitatea pe tabelă. Tot Debeljuh (40) a punctat și pentru 2-1, întorcând partida în favoarea echipei sale. Până la pauză FCSB nu a mai avut reacție, iar la vestiare campionii au intrat cu un gol avans și cu 13 puncte în față în clasament.

Au scăzut ritmul

După o pauză furtunoasă, Petrea a operat nu mai puțin de 3 modificări în debutul actului secund: Ov. Popescu, Keșeru și Haruț au ieșit pentru a le face loc lui Vali Gheorghe, Dumiter și Vinicius.

Noul intrat, Dumiter (49), a ratat o ocazie uriașă de a restabili egalitatea, împiedicându-se de minge și de piciorul lui Hindrich în drumul spre poartă. Tot Dumiter a vrut să se revanșeze de la mare distanță, dar șutul modest a trecut pe lângă poarta lui Hindrich.

Ocaziile s-au mutat în partea cealaltă a terenului, iar Debeljuh (59) a irosit șansa de a marca al treilea gol, căci Vlad a fost la post și a reținut fără emoții.

Mutările au făcut diferența

Petrea l-a introdus în luptă și pe Florinel Coman, iar jucătorul l-a răsplătit cu un assist oferit pentru Valentin Gheorghe (71). Fundașul intrat și el în partea a doua a jocului a restabilit egalitatea din gura porții cu doar 20 de minute înainte de ultimul fluier.

Din nou în față

Chipciu (77), noul-intrat din tabăra lui Petrescu, a izbutit să o readucă pe CFR în avantaj la doar șase minute după ce FCSB-ul reușise să revină pe tabelă. Dumiter (89), în căutarea egalării, a fost și el aproape de gol, dar a ratat milimetric poarta clujenilor.

Când nimeni nu mai credea

În minutele de prelungire, când CFR-ul dădea semne că nu va opri în drumul spre un nou titlu nici în gara din București, Iulian Cristea a dat lovitura finală și a egalat la 3, iar reușita sa menține vie speranța FCSB-ului (fragilă de altfel) că mai poate ajunge CFR-ul în lupta la titlu.

Etapa viitoare, FCSB are parte de un nou derby, însă de această dată nu prin prisma poziției din clasament, ci doar conform tradiției. Elevii lui Toni Petrea se vor deplasa pe terenul lui Dinamo, echipă ce a debutat cu stângul în noul an. De partea cealaltă, CFR primește pe teren propriu vizita celor de la FC Botoșani.