Home > Tenis > Tenis | Simona Halep urcă în clasamentul WTA

Tenis | Simona Halep urcă în clasamentul WTA

Simona-Halep-Clasament-WTA

După ce a avut primul tur liber, Simona Halep a jucat astăzi pentru un loc în optimile de finală ale turneului de la Doha împotriva ucrainencei Lesia Tsurenko, locul 24 mondial.

Meciul din această seară a avut o miză dublă pentru sportiva noastră. Datorită retragerii Petrei Kvitova, cea care avea de aparăt 900 de puncte după ce a câstigat anul trecut competiția, și a Karolinei Pliskova, o victorie ar fi urcat-o pe Simona pe locul 2 WTA.

Simona a început ca din tun partida și s-a distanțat aproape imediat la 5-0, singurele dificultăți avându-le în game-ul al patrulea care a durat 15 minute. Lesia a recuperat un break, însă românca a închis setul la 2.

În setul secund, Tsurenko a reușit să facă break în start și s-a desprins la 3-1, însă replica Simonei nu a întărziat să apară, câștigănd 5 game-uri la rând și implicit și setul.

Simona câstiga 6-2, 6-3 și va urca începând de lunea viitoare pe locul 2 WTA.

În turul următor, Halep o va întâlni pe nemțoaica Julia Georges, locul 9 WTA.