Home > Tenis > Tenis | Visul unei nopți de iarnă trăit la Ostrava

Tenis | Visul unei nopți de iarnă trăit la Ostrava

victorie-romania-fed-cup

Deznodământul partidei dintre Cehia și România avea să se decidă în ultima zi a întâlnirii, scorul fiind de 1 la 1 după ziua de Sâmbătă.

Simona Halep a deschis ziua împotriva Karolinei Pliskova în meciul vedetă al întâlnirii din acest weekend. În primul set, după ce cele două jucătoare si-au împărțit câte un break în primele două game-uri s-a mers cu serviciul până la 4-4, când Simona a făcut break-ul, ca mai apoi să îl concretizeze cu serviciu și să închidă setul la 6-4. În cel de al doilea set, Simona a alergat în permanență după Pliskova care a avut pe tot parcursul setului un break în față. Deși a reușit să egaleze la 5, românca a trebuit să se recunoască învinsă în cel de al doilea act cu 7-5.

Jucătoarea noastră nu a acuzat șocul și a făcut break în primul game al decisivului. Ca și în primul set Pliskova a replicat făcând rebreak-ul, însă Simona parcă s-a motivat și mai mult și a dat drumul la loviturile sale strălucitoare, distanțăndu-se la 5-2. Pliskova a mai avut o tresărire de orgoliu și a venit la 5-4, însă luptătoarea Simona a închis meciul 6-4, 5-7, 6-4 și a adus România în avantaj cu 2-1.

Mihaela Buzărnescu era în postura de a închide întâlnirea dacă o învingea pe Siniakova. Deși meciul a început perfect pentru Mihaela care s-a distanțat la 3-0 în primul set, cehoaica i-a replicat cu 5 game-uri consecutive, ca mai apoi să închidă setul cu 6-4. Cel de al doilea set aproape că nu a avut istoric, Mihaela cedând în primul rând psihic, oferindu-i un game cehoaicei numai din duble greșeli. S-a terminat 6-4, 6-2 pentru Siniakova și totul avea să se decidă în urma partidei de dublu.

Monica Niculescu și Irina Begu au avut de înfruntat cea mai bună pereche de dublu din lume, Barbora Krejcikova/Katerina Siniakova. După un prim set pierdut de fetele noastre la tie-break, cele două au făcut break-ul în debutul setului secund pe care l-au dus până în final și au închis setul la 6-4. Decisivul a început cu un schimb de break-uri, ca mai apoi fetele noastre să preia inițiativa și să se distanțeze la 4-2. Cehoaicele nu au cedat lupta și au egalat la 4. Dublul românesc mult mai proaspăt au făcut imediat din nou break, iar la game-ul următor au închis partida 6-7, 6-4 6-4.

Un meci de dublu dramatic, care a durat aproape trei ore, însă care la final ne-a adus cea mai mare victorie la tenisul pe echipe din ultimii 40 de ani. Irina Begu  impecabilă de pe fundul terenului, în timp ce Monica, ca o panteră, făcea legea la fileu, un moment foarte des văzut în timpul acestei partide.

Un mare merit al acestei victorii, îl au și cei aproximativ 300 de suporterii români care au venit din țară pentru a le susține pe fete. Aceștia i-au dominat în foarte multe rânduri în timpul acestui weekend pe cei 5000 de cehi prezenți la confruntarea de la Ostrava. De altfel la finalul meciului fetele au sărbătorit împreună cu aceștia cu cântece împrumutate de la meciurile naționalei de fotbal. De asemenea nu a lipsit nici hora bucuriei românesti inventată la mondialul american din 1994.

O victorie mare pentru sportul românesc aflat într-o continuă scădere în ultimii ani. În semifinale, vom înfrunta Franța pe 20 și 21 Aprilie la Paris.

Mulțumim, Simona!!!! Mulțumim Irina!!! Mulțumim, Monica!!! Mulțumim, Mihaela!!! Mulțumim întregului staff care a contribuit la această mare performanța!! Trăim din nou o noapte de vis, o noapte a unei mari victorii!!!