Home > Fotbal > U Cluj furnizează surpriza învingând la scor Petrolul

U Cluj furnizează surpriza învingând la scor Petrolul

U Cluj a întâlnt în această seară pe teren propriu Petrolul Ploiești în primul meci al etapei a 8-a din liga secundă.
Înaintea etapei, U ocupa locul 19 cu 3 puncte, iar Petrolul locul 9 cu 11 puncte.
U Cluj a început partida în următoarea formulă: Dur- Bozoancă – Takacs, Kay, Crăciun, Berci – Miranda, Florescu – Dican, Taub, Gavra – Pop.
Flavius Stoican a trimis pe teren următorul prim 11: Lungu – Bărboianu, Racu, Sîrghi, Ţicu – Munteanu, Meza Colli, Marinescu , Stoica – Arnăutu, Blănaru.
Gavra a deschis scorul în minutul 51, cu un șut superb de la 25 de metri. În minutul 72, Miranda este faultat în careu de Miranda și se dictează penalty. Florescu transformă fără probleme și măreste avantajul gazdelor. În minutul 85, Pîrvulescu îi centrează perfect lui Taib, iar acesta reia în poartă din 6 metri. În minutele de prelungiri Florescu îi trimite excelent în careu lui Burghele care face 4-0 cu un șut plasat.
U Cluj învinge cu 4-0 Petrolul și iese din zona retrogradării, fiind în acest moment pe poziția a 15-a.
Etapa viitoare U se va deplasa la Miercurea Ciuc pentru partida cu Csikszereda în timp ce Petrolul va primi vizita celor de la CS Mioveni.