Home > Fotbal > Universitatea Craiova ia toate punctele din deplasarea de la Mediaș

Universitatea Craiova ia toate punctele din deplasarea de la Mediaș

Gaz Metan Mediaș a întâlnit în această seară pe teren propriu pe Universitatea Craiova în primul meci al etapei a 10-a din Liga 1.
Înaintea etapei, Gaz Metan se situa pe poziția a 3-a cu 18 puncte, în timp ce Universitatea era pe locul 5 cu 16 puncte.
Gaz Metan a început partida în următoarea formulă: Pleşca – Romeo, Constantin, Larie, Velisar – Droppa, Fofana, Chamed – Olaru, Ely, Cardoso.
Universitatea Craiova a trimis pe teren următorul prim 11: Pigliacelli – Martic, Kelic, Bălaşa, Vătăjelu – Ivanov, Cosic, Cicâldău – Niţu, Ivan, Mihăilă.
În minutul 1, Vătăjelu ia o acțiune pe cont propriu, intră în careu și șutează în tranversala porții lui Pleșca. În minutul 6, Cosic îi trimite cu capul în careu lui Nițu care înscrie cu un șut la colțul scurt. În minutul 40, defensiva Craiovei nu poate degaja o minge care ajunge la Cardoso la marginea careului, iar acesta înscrie cu un șut plasat. Egalitatea nu a durat decât două minute. Vătăjelu a înscrie cu un șut senzațional de la aproape 30 de metri.
În minutul 57, Ivanov îi scoate mingea lui Cicâldău la marginea careului care șutează fără speranțe pentru Pleșca. În minutul 66, Olaru centrează din corner, iar Larie preia mingea și șutează violent în transversală. În mintutul 88, Fernandes centrează excelent din corner, iar Neluț Roșu reia cu capul de la colțul scurt în poartă.
Craiova învinge cu 3-2 la Mediaș și urcă cel puțin până mâine pe locul secund al clasamentului.
Etapa viitoare, Gaz Metan va juca în deplasare la campioana CFR, în timp ce Universitatea Craiova va primi vizita celor de la Viitorul.