Home > Fotbal > Academica Clinceni se impune în derby-ul suferinței cu FC Voluntari

Academica Clinceni se impune în derby-ul suferinței cu FC Voluntari

FC Voluntari a jucat în această după-amiază pe teren propriu împotriva celor de la Academica Clinceni într-un meci contând pentru etapa a 10-a a Ligii 1.
Înaintea etapei, FC Voluntari era pe ultimul loc cu 5 puncte, în timp ce Academica se afla pe locul 12 cu 6 puncte.
FC Voluntari a început partida în următoarea formulă: Rîmniceanu – Nica, Balaur, Armaş, Vlad – Laidouni, Gorobsov, Gheorghe – Măţan, Ebralidze, Ţîră.
Academica a trimis pe teren următorul prim 11: Vâlceanu – Achim, Răuţă, Chatziterzoglou, Dobrescu – Deretti, Şut, Cebotaru, Ion – Buziuc, Vojtus.
În minutul 33 în urma unui corner, s-a creat un meleu în careul gazdelor, mingea a ajuns la Deretti care a înscris din 11 metri cu un șut la colțul scurt. În minutul 40, după o lovitură liberă bine executată, Tîră reia cu capul din 4 metri, dar Vâlceanu are un reflex salvator.
În minutul 50, Derreti ia o acțiune individuală, îi pasează lui Vojtus în dreapta, iar acesta îi centrează lui Ion în fața porții, dar reluarea lui latul este respinsă de Rîmniceanu. Din respingere, mingea ajunge la Dobrescu care trimite din 10 metri imparabil. În minutul 77, Gheorghe centrează pentru Țîră care reduce din diferență cu un șut din 10 metri. În minutul 80, Mâțan prinde un șut senzațional de distanță, dar Vâlceanu intervine fabulos.
Academica Clinceni se impune cu scorul de 2-1, însă rămâne în continuare pe locul 12.
Etapa viitoare, FC Voluntari va juca în deplasare cu Dinamo, în timp ce Academica va înfrunta pe teren propriu FCSB.