Home > Fotbal > Astra revine după pauză și învinge pe Dinamo

Astra revine după pauză și învinge pe Dinamo

Astra și Dinamo s-au întâlnit în această seară la Giurgiu într-un meci contând pentru etapa a 10-a a Ligii 1.
Înaintea etapei, Astra ocupa locul 7 cu 12 puncte, în timp ce Dinamo era pe 10 cu 10 puncte.
Astra a început partida în următoarea formulă: Kitanov – Bruno, Graovac, Tamş, Dima – Crepulja – Begue, Budescu, Simion, Gheorghe – Tounkara.
Dinamo a trimis pe teren următorul prim 11: Piscitelli – Ciobotariu, Klimavicius, Mihai Popescu, Corbu – Filip, Nistor, Fabbrini – Sorescu, Montini, Neicuţescu.
În minutul 12, Corbu centrează în careu, iar reluarea lui Montini cu pământul este deviată de Dima, însă Kitanov este la post și respinge. În minutul 16, Nistor execută foarte bine o lovitură liberă de la marginea careului, mingea lovește bara, dar ajunge la Popescu care trimite în poartă din 6 metri. În minutul 45, Gheorghe îi scoate excelent lui Tounkara la 11 metri de poartă, dar șutul acestuia se duce peste.
În minutul 48, Budescu lansat în adâncime profită de o indecizie a lui Sorescu intră în careu, îl driblează pe Piscitelli și trimite în poarta goală. În minutul 67, Tounkara îi trimite la întâlnire la marginea careului mic lui Budescu care preia și trimite în poartă cu o scăriță peste Piscitelli. În minutul 74, după o centrare din lovitură liberă a lui Nistor, Klimavicius prelungește până la Moldoveanu care înscrie cu un șut din 6 metri la prima atingere de balon. În minutul 80, Răduț îi pasează excelent lui Crepulja, care scapă singur cu Pisicitelli și îl execută pe acesta.
Astra învinge pe Dinamo cu scorul de 3-2 și urcă pe loc de play-off în timp ce bucureștenii pierd prima oară după 4 etape.
Etapa viitoare, Astra se va deplasa la Ploiești pentru meciul cu Chindia Târgoviște, în timp ce Dinamo va primi vizita celor de la FC Voluntari.