Home > Fotbal > United o învinge clar pe Bournemouth și urcă pe loc de Champions League

United o învinge clar pe Bournemouth și urcă pe loc de Champions League

united-bournemouth-premier-league

Man United a învins-o în această după-amiază pe Bournemouth pe Old Trafford cu scorul de 5-2 (3-1), într-o partidă contând pentru etapa a 33-a din Premier League.

Junior Stanislas a deschis scorul pentru oaspeți în minutul 15. Mason Greenwood a restabilit egalitatea în minutul 29. Marchus Rashford a adus-o pe United în avantaj din penalty în minutul 35. Anthony Martial a stabilit scorul pauzei, 3-1, în prelungirile reprizei.

Joshua King a redus din diferență din penalty în minutul 49. Greenwood a reușit dubla în minutul 54 și a refăcut diferența de două golorui. Bruno Fernandes a stabilit scorul final, 5-2, în minutul 59.

Cu această victorie, Manchester acumulează 55 de puncte și urcă, cel puțin până la meciul lui Chelsea, pe locul 4 în Premier League. Bournemouth este pe 19 cu 27 de puncte.

Etapa viitoare, Manchester va înfrunta în deplasare pe Aston Villa, iar Bournemouth va primi vizita lui Tottemham.

Tot astăzi în Premier League, Brighton a învins cu 1-0 în deplasare la Norwich, iar Leicester a învins-o pe teren propriu cu 3-0 pe Crystal Palace.