Home > Fotbal > VAR-ul refuză calificarea lui CFR cu Sevilla

VAR-ul refuză calificarea lui CFR cu Sevilla

CFR Cluj a ratat calificarea în optimile de finală ale Europa League, după ce a remizat 0-0 în partida retur cu Sevilla. Spaniolii s-au calificat datorită golului marcat în Gruia.

Deși CFR a început timid partida, iar Sevilla a avut două ocazii imense prin Reguilon și Ocampos, campioana româniei a echilibrat partida spre finalul primei reprize. Aceștia au avut și ei două ocazii mari în prelungirile primei reprize, la șutul lui Djokovic respins greu de Bono de sub bară și la lovitura de cap a lui Boli care a trecut milimetric pe lângă poartă.

În minutul 61, Păun l-a pus la încercare pe Bono cu un șut de la 25 de metri, însă portarul gazdelor a reușit să respingă. În minutul 87, Păun a reușit să înscrie datorită unei gafe a lui Bono, dar VAR-ul a anulat golul din cauza unui hent la Traore.

Detalile meciului

Sevilla: Bono – Jesus Navas (75’ En Nesyri), Diego Carlos, Kounde, Reguilon -Jordan (57’ Banega), Gudelj, Fernando – Suso (67’ Nolito), De Jong, Ocampos. Antrenor: Julen Lopetegui;

CFR: Arlauskis – Manea, Vincius, Burcă (27’ Boli), Camora – Djokovic (78’ Rondon), Bordeianu, Păun, – Deac, Traore, Omrani (84’ Golofca). Antrenor: Dan Petrescu;

Arbitrii: Andria Treimanis – Haralds Gudermanis, Aleksejs Spasjonikova;

Cartoanșe galbene:

Sevilla: 44’ Navas, 92’ Ocampos, 92’ En Nesyri;

CFR: 59’ Deac, 73’ Djokovic, 74’ Bordeianu, 85’ Boli;

CFR: 91’ Bordeianu;

Sevilla va merge în optimi și urmează să îsi afle viitoarea adversară Luni prin tragere la sorți.

dan-petrescu-cfr-fc-arges
Dan Petrescu, încă rezervat: „E departe titlul”
balaj-atac-fcsb
Cristi Balaj o atacă subtil pe FCSB
Lovro-Cvek-cfr
CFR l-a transferat pe Lovro Cvek
dan-petrescu-cfr-rapid
Dan Petrescu, nervos după victoria cu Rapid: „În play-off facem 0 puncte dacă jucăm așa”