Home > Fotbal > Victorie pentru Dinamo în deplasare cu FC Hermannstadt

Victorie pentru Dinamo în deplasare cu FC Hermannstadt

hermannstadt-dinamo-liga-1

Dinamo a învins-o în această seară în deplasare pe FC Hermannstadt, scor 2-0 (2-0), într-o partidă contând pentru etapa a 16-a din Liga 1.

Fabbrini a deschis scorul în minutul 29, cu un șut imparabil din interiorul careului, după minge trimisă în careu de Sorescu și prelungită de Nemec. Dinamo și-a dublat avantajul trei minute mai târziu prin Nemec, cu o lovitură de cap din trei metri după o centrare perfectă a lui Sorescu.

Hermannstadt: Figueiredo – Vodă (46′ Sintean), Stoica, Viera (46′ Alhassan), Opruț – Petrescu (74′ Mățel), Dâlbea, Addae – Mayoral, Karanovic (75′ Aralica), Joalisson (46′ Buzan). Antrenor: Ruben Albes;

Dinamo: Eșanu – Sorescu, Bejan, Ehmann, Radu – Răuță, Achim (55′ Blejdea), Anton (81′ Gol) – Fabbrini, Nemec (88′ Borcea), Bani (81′ Mihaiu). Antrenor: Ionel Gane;

Adrian Cojocaru – Valentin Avram, Marius Badea;

Dinamo: 90+2′ Blejdea, 90+3′ Fabbrini;

Cu această victorie, Dinamo urcă pe locul 8 în clasament cu 19 puncte, în timp ce FC Hermannstadt este pe 14 cu 15 puncte.

Etapa viitoare, FC Hermannstadt va juca în deplasare cu Academica Clinceni, iar Dinamo va primi vizita Chindiei Târgoviște.