Home > Fotbal > Viitorul o învinge pe Poli Iași la Ovidiu și scapă definitiv de grijile retrogradării

viitorul-poli-iasi-play-out

Viitorul Constanța a învins-o în această seară pe teren propriu pe Poli Iași cu scorul de 2-1 (1-1), într-un meci contând pentru etapă a treia din play-out-ul ligii 1.

Andrei Ciobanu a deschis scorul pentru gazde în minutul 26 cu un șut puternic de la 25 de metri deviat de apărarea adversă. Passaglia a restabilit egalitatea în minutul 38 cu un șut imparabil din marginea careului după ce a fost servit excelent de Omoh.

Virgil Ghiță a adus victoria trupei lui Hagi cu o reluare imparabilă cu capul în minutul 72 după o centrare excelență din lovitură liberă a lui Gabi Iancu.

Viitorul: Căbuz – Boboc (Dussaut 65′) , Mladen, Ghiță, Ganea – Ciobanu, Artean (Edjouma 46′), Achim – Iancu (Chițu 77′), Rivaldinho (Casap 77′), Ganea (Munteanu 46′). Antrenor: Gheorghe Hagi;

Poli Iași: Rusu – Grădinaru, Mihalache, Frăsinescu, Șerban – Chacana (Cabral 80) , De Irondo (Fomba 80′), Passaglia, Horșia (Platini 60′)- Omoh(Habibou 80′), Cristea (Breeveld 67′). Antrenor: Mircea Rednic;

Arbitru

Iulian Călin;

Cartonașe galbene

Viitorul: 44′ Achim, 52′ Edjouma, 84′ Ciobani, 93′ Dussaut;

Poli Iași: 64′ De Iriondo, 80′ Frasinescu;

Cu această victorie, Viitorul acumulează 27 de puncte și se distanțează în fruntea play-out-ului la șapte puncte de locul 8 Sepsi. De partea cealalalta Poli Iași se află pe locul 12 cu 15 puncte.

Etapă viitoare, Viitorul va juca în deplasare la Chindia Tîrgoviște, iar moldoveniii vor primi vizită celor de la Academică Clinceni.