Home > Liga 1 > FCSB-FC U Craiova 2-2, egal rușinos pentru roș-albaștri

FCSB-FC U Craiova 2-2, egal rușinos pentru roș-albaștri

FCSB FC U CRAIOVA

În etapa cu numărul 24 a Ligii 1, FCSB a remizat cu scorul de 2-2 împotriva celor de la FC U Craiova 1948.

În absența tehnicianului Toni Petrea, depistat pozitiv cu Covid-19 înaintea partidei, FCSB nu a reușit să profite de egalul dintre CFR și CSU Craiova de ieri seară și să reducă diferența de puncte față de CFR Cluj.

Meciul a început într-o manieră plăcută, ambele echipe abordând un joc de pase fluid.

FCSB a încercat să își creeze faze bune de a marca, însă apărarea lui FC U Craiova a gestionat bine situațiile periculoase.

În minutul 41, FC U Craiova a surprins defensiva FCSB-ului, Bălan marcând pentru 0-1 în favoarea oltenilor.

Șut a trimis în minutul 44 o minge periculoasă cu capul către poarta Craiovei, însă tânărul portar, Popa, a respins fără probleme.

Repriza secundă a însemnat pentru FCSB un joc de posesie, contrat uneori de câteva atacuri ale oltenilor.

În minutul 66, Tavi Popescu i-a oferit o pasă foarte bună lui Oaidă, care a egalat pentru FCSB cu un șut puternic pe care portarul Popa nu l-a putut opri.

FC U Craiova a dat lovitura în minutul 76 cu un gol marcat din lovitură liberă de Baeten, care a văzut poziționarea eronată a portarului Vlad.

Iulian Cristea a expediat în minutul 87 către poarta lui Popa un șut ce a trecut milimetric pe lângă bara transversală.

În minutul 90+1, Ianis Stoica a fost lovit peste tibie în careu și a obținut un penalty pe care Keseru l-a fructificat în minutul 90+2.

Iulian Cristea a fost eliminat în minutul 90+6 după o simulare în preajma careului celor de la FC U Craiova, fiind ultima fază a partidei încheiată cu scorul final de 2-2.

FCSB rămâne pe poziția a doua cu 52 de puncte, în timp ce trupa lui Nicolò Napoli se menține pe locul 14 cu 23 de puncte.

Etapa viitoare, FCSB va juca în deplasare contra Clinceni, iar FC U Craiova va primi vizita celor de la FC Botoșani.

Detaliile meciului:

FC U Craiova: Popa – Negru, Kovacic, Diallo, Huyghebaert – Asamoah, Achim(76′ Marquet) – Baeten, Bauza (69′ Sidibe), van Durmen – Bălan (86′ Compagno)

FCSB: Vlad – Crețu (61′ Keseru), Vinicius, Cristea, Radunovic – Olaru, Șut (46′ Stoica), Oaidă – Cordea (80′ Dumiter), Coman (46′ V. Gheorghe), Oct. Popescu

Arbitrii: Istvan Kovacs, Ovidiu Artene, Marius Badea

Cartonașe galbene: 37′ Șut, 73′ Cristea, 75′ Oaidă (FCSB), 61′ Huyghebaert, 70′ Achim, 71′ Negru (FC U Craiova)

Cartonașe roșii: 90+6′ Cristea

FC Argeș-FCSB
FCSB-FC Argeș 4-0. Roș-albaștrii, în goana după titlu!
cfr-fcsb-liga-1
CFR-FCSB 0-1. Roș-albaștrii obțin 3 puncte vitale, iar lupta la campionat se relansează!