Home > Tenis > Sorana Cîrstea, în optimi la Indian Wells

Sorana Cîrstea, în optimi la Indian Wells

sorana-cirstea-optimi-indian-wells

Sorana Cîrstea, nr. 27 WTA, s-a calificat în optimi la Indian Wells după ce a trecut de Anna Kalinskaya, nr. 23 WTA, scor 5-7, 6-1, 6-0, după două ore și 20 de minute de joc.

În primul set s-a mers cap la cap până la 5-5. Rusoaica a reușit să câstige ultimele două game-uri ale setului pe care și l-a adjudecat cu scorul de 7-5.

Setul secund a început cu un schimb de break-uri. Apoi Sorana a izbutit să câstige cinci game-uri consecutive închizând setul secund la 6-1.

Setul decisiv nu a avut istoric. Sorana și l-a adjudecat la 0 după 30 de minute de joc.

În optimi, sportiva noastră o va întâlni pe învingătoarea dintre Simona Halep și Cori Gauff.

Organizatorii au anunțat ora de start a partidei Simona Halep – Iga Świątek. Cum a prefațat Simona super partida din semifinalele de la Indian Wells
Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Indian Wells și a dezvăluit din secretele jocului său în acest turneu: ,,Joc cel mai bun tenis al meu aici, deoarece îmi plac condițiile și azi, cu siguranță, nu a fost un meci ușor”