Home > Fotbal > Academica Clinceni câstigă spectaculos în fața Chindiei Târgoviște

Academica Clinceni câstigă spectaculos în fața Chindiei Târgoviște

Chindia și Academica Clinceni s-au întâlnit în această după amiază la Ploiești într-un meci contând pentru etapa a 18-a din Liga 1.
Înaintea meciului Chindia ocupa locul 10 cu 17 puncte, în timp ce Academica era 12 cu 15 puncte.
Chindia a început partida în următoarea formulă: Moldovan – Martac, Benga, Leca, Negrea – Rață, Novac, Bic, Dumiter – Florea, Cherchez
Academica a trimis pe teren următorul prim 11: Vâlceanu – Matei, Chatziterzoglu, Patriche, Pârvulescu – Cebotaru, Merloi, Șut, Deretti, Buziuc – Vojtus.
În minutul 3, Martac îl lansează pe Florea care scapă singur cu portarul, îi pasează în fața porții lui Cherchez care înscrie în poarta goală. În minutul 19, Buziuc face un un-doi cu Vojtus, preia în careu și șutează fără speranțe pentru Moldovan. În minutul 29, Vojtus îi pasează lui Merloi care intră în careu, driblează un adversar și înscrie pentru 2-1. În minutul 39, Merloi înscrie un gol superb cu un șut cu efect din marginea careului. În minutul 41, Martac centrează de pe dreapta, Cherchez îi recentrează lui Rață care înscrie reducând din handicap.
În minutul 54, Buziuc centrează din interiorul careului, Cebotarul reia cu capul din plonjon, Moldovan respinge în față, iar Merloi pe fază trimite în poartă. În minutul 70, Academica scapă pe contraatac, Buziuc îi trimite ideal lui Vojtus care face 5-2 cu un șut din marginea careului.
Academica Clinceni învinge pe Chindia cu 5-2 și urcă până pe locul 11, în timp ce Chindia cade pe 12.
Etapa viitoare, Chindia va juca în deplasare cu Dinamo, în timp ce Academica va primi vizita celor de la FC Hermannstadt.