Home > Fotbal > Ajax, semifinalista din sezonul trecut, este eliminată de Valencia încă din faza grupelor

Semifinalista Ligii Campionilor din sezonul trecut, Ajax a fost eliminată încă din faza grupelor, în timp ce Valencia s-a calificat datorită victoriei de pe Johan Cruyff Arena.
Rodrigo a marcat singurul gol la jumătatea primei reprize, reluând imparabil din pasa inteligentă a lui Ferran Torres.
Ajax a căutat cu disperare egalarea , având ocazii pe final prin Lisandro Martinez și Hakim Ziyech, dar scoase de portarul Valenciei, Jaume Domenech.
Valencia l-a avut pe fundașul Gabriel eliminat în minutele de prelungire pentru ciocnirea cu capul pe care a avut-o cu Dusan Tadic, într-un final foarte tensionat de la Amsterdam.
Ajax s- a aflat la câteva secunde de a ajunge în finala de anul trecut dar golul din prelungiri al lui Lucas Moura a trimis-o pe Tottenham în finală.
Frenkie de Jong și Matthijs de Ligt au fost printre vedetele acelei echipei, ei plecând în vară, iar Ajax nu a mai fost la fel fără ei..
Două înfrângeri acasă – cu Chelsea și Valencia – și o remiză de 4-4 pe Stamford Bridge i-au costat în cele din urmă.
Valencia a câstigat grupa, iar Chelsea a ajuns pe locul doi după victoria cu 2-1 în fața lui Lille.