Home > Fotbal > Dortmund se califică în optimi în detrimentul lui Inter

Dortmund se califică în optimi în detrimentul lui Inter

Atacantul Angliei, Jadon Sancho, a marcat un gol și a contribuit decisiv la un altul, ajutând-o pe Borussia Dortmund să o învingă pe Slavia Praga și să se califice în optimile Ligii Campionilor.

Sancho a finalizat din apropiere pasa excelentă a lui Marco Reus în minutul 10.

Dar Slavia a egalat chiar înainte de pauză prin Tomas Soucek, după o fază excelentă coechipierului Milan Skoda.

Sancho, în vârstă de 19 ani, a creat apoi un gol pentru Julian Brandt, care a marcat dintr-un unghi închis , iar Dortmund a ținut de rezultat în ciuda cartonașului roșu al lui Julian Weigl.

Weigl a primit al doilea avertisment cu 13 minute rămase înainte de final , dar calificarea lui Dortmund a fost confirmată de înfrângerea lui Inter Milano, care ara deasupra lor înaintea meciului, cu 2-1 acasă în fața Barcelonei.

Nicolae Stanciu a fost integralist în partida din Germania.