Home > Fotbal > Astra învinge pe Voluntari și ajunge la patru victorii consecutive în Liga 1

Astra învinge pe Voluntari și ajunge la patru victorii consecutive în Liga 1

Astra și FC Voluntari s-au întâlnit în această seară la Giurgiu în primul meci al etapei a 16-a din Liga 1.

Înaintea etapei, Astra se afla pe locul 4 cu 25 de puncte, în timp ce FC Voluntari era ultima în clasament cu 7 puncte.

Astra a început partida în următoarea formulă: Lazar – Grahovac, Tamaş, Dima – Matei, Simion, Crepulja, Radunovic – Gheorghe, Alibec, Budescu.

Ilfovenii au trimis pe teren următorul prim 11: Râmniceanu – Struna, Achim, Armas, Alex Vlad – Căpăţână, Gorobsov, Laidouni – Măţan, Papazoglou, Gheorghe.

În minutul 11, Radunovic centrează de pe partea stângă, iar Alibec reia spectaculos din foarfecă, însă Râmniceanu este la post și reuseste să respingă. În minutul 19, Budescu îl lansează în adâncime pe Alibec care scapă singur cu Râmniceanu și îl execută pe acesta cu un șut la colțul lung. În minutul 21, Gorobsov îi trimite excelent în careu lui Mățan, însă șutul acestuia din prima lovește bara.

În minutul 52, Mățan centrează din corner, iar Laidouni deviază cu capul milimetric pe lângă poartă. În minutul 62, o minge respinsă de apărarea gazdelor ajunge la Ion Gheorghe la marginea careului, însă șutul acestuia este scos de Lazar.

Astra învinge pe FC Voluntari cu 1-0 și urcă pe locul 3 în clasament.

Etapa viitoare, Astra va juca în deplasare cu FCSB în timp ce FC Voluntari va juca în deplasare cu Poli Iași.