Home > Fotbal > Viitorul se împiedică în deplasare cu FC Hermannstadt

Viitorul se împiedică în deplasare cu FC Hermannstadt

FC Hermannstadt și Viitorul s-au întâlnit în această seară la Târgu Mureș într-un meci contând pentru etapa a 16-a din Liga 1 .

Înaintea etapei, sibienii ocupau locul 12 cu 13 puncte, în timp ce Viitorul era pe 2 cu 28 de puncte.

FC Hermannstadt a început în următoarea formulă: Novo – Luchin, Viera, Stoica, Buşu – Dumitriu, Dâlbea, Offenbacher – Vodă, Debeljuh, Buzan.

Gică Hagi a trimis pe teren următorul prim 11: Căbuz – Boboc, Ţîru, Mladen, de Nooijer – Ciobanu, Achim, Houri – Matei – Iancu, Ganea.

În minutul 11, Iancu este lovit cu cotul în săritură de Stoica în careu și se acordă penalty. Achim transformă și deschide scorul. În minutul 39, Țîru face hent în careu, iar sibienii primesc și ei penalty. Petrișor Petrescu șutează, dar Căbuz respinge, mingea ajunge la Debeljuh însă și șutul acestuia este scos de Căbuz. În prelungirile primei reprize în urma unui corner, apărarea Viitorului nu poate respinge mingea care ajunge la Debeljuh, iar acesta înscrie din 3 metri.

În minutul 74, Iancu este faultat în careu de Petrescu, iar Viitorul primește din nou penalty. Același Iancu execută penalty-ul dar trimite în bară.

FC Hermannstadt și Viitorul remizează 1-1, iar cele două echipe îsi păstrează poziția în clasament.

Etapa viitoare, FC Hermannstadt se va deplasa la Craiova pentru meciul cu Universitatea, în timp ce Viitorul va primi vizita lui Sepsi Sf. Gheorghe.