Home > Fotbal > Atacantul Uruguayan Diege Forlan s-a retras din fotbal

Atacantul Uruguayan Diege Forlan s-a retras din fotbal

Fostul atacant a lui Manchester United și Atletico Madrid, Diego Forlan, și-a anunțat retragerea.
Jucătorul de 40 de ani, care a jucat de 112 ori pentru națioanala Uruguay-ului, a mai jucat pentru Villarreal și Inter Milano. Ultima dată pentru Kitchee în Hong Kong în 2018.
El a câștigat Premier League în 2003 cu United și Cupa Uefa cu Atletico în 2009.
„Nu a fost ușor, nu am vrut să vină acest moment, dar știam că va veni”, a spus Forlan.
Fostul coleg a lui Forlan din națioanla Uruguay-ului, Luis Suarez, a postat un mesaj superb pentru acesta pe rețelele de socializare. „Istoric pentru fotbalul uruguayan. Sunt recunoscător pentru toate momentele de neuitat pe care le-au trăit toți Uruguayenii datorită ție, atât în echipa națională, cât și pe la toate cluburile la care ai jucat”, a scris jucătorul celor de la Barcelona.
„Voi fi întotdeauna recunoscător pentru ceea ce m-ai învățat, atât pe teren cât și în afara terenului. Un vis să fi jucat cu unul dintre idolii mei. Vei fi întotdeauna o legendă în Uruguay.”

Momentele memorabile din cariera lui Forlan

Dubla de pe Anfield

Forlan s-a asigurat că numele său va fi gravat în memoria fanilor lui Manchester United în decembrie 2002, când a marcat de două ori împotriva lui Liverpool pe Anfield. În minutele 64 și 67, l-a învins pe portarul gazdelor Jerzy Dudek, aducând victoria cu scorul de 2-1.

A jucat fără tricou

Forlan a avut parte de un moment inedit când a sărbătorit un gol marcat.
Intrat pe teren în minutul 79, tânărul de 23 de ani a reușit un șut fantastic prin care a consimțit victoria asupra lui Southampton în noiembrie 2002.
A sărbătorit dându-și jos tricoul, dar nu a mai putut să-l pună din nou la loc înainte de repornirea jocului și a jucat fără tricoul, chiar făcând o alunecare în această postură

Un mare jucător pentru Uruguay

Cu Uruguay, Forlan a câstigat Copa America în 2011. De asemenea a câștigat și Balonul de Aur – acordat celui mai bun jucător al turneului – la Cupa Mondială din 2010, când au terminat pe locul patru. Este al treilea golgheter al Uruguayului – marcând de 36 de ori în 112 meciuri – în spatele lui Suarez și Edinson Cavani de la Paris St-Germain.

S-a retras din națională în 2015.

Atletico Madrid revine fantastic pe Anfield și merge în sferturile Champions League
Van Dijk și Salah înscriu în victoria lui Liverpool asupra lui Manchester United