Home > Fotbal > Atalanta învinge și pe Mestalla și se califică în sferturile Champions League

Atalanta învinge și pe Mestalla și se califică în sferturile Champions League

Atalanta s-a calificat în sferturile de finală ale Uefa Champions League, după ce a învins și la returul de la Valencia cu scorul de 4-3. În prima manșă, italienii câstigaseră pe teren propriu cu scorul de 4-1.

Ilicic a deschis scorul pentru Atalanta din penalty încă din minutul 3. Gameiro le-a readus pe gazde în joc cu reușita din minutul 21, dar același Ilic a transformat încă un penalty în minutul 43, echipa sa intrând cu avantaj la cabine, 2-1.

Gameiro a reușit și el dubla în minutul 51, iar Fernando Torres a adus-o pentru prima oară în avantaj pe Valencia în această partidă în minutul 67. Doar patru minute s-au bucurat spaniolii, Ilicic reușind să înscrie încă de două ori. A egalat în minutul 71, urmând ca în minutul 82 să aducă victoria echipei sale.

Cu scorul de 8-3 la general, Atalanta se califică în premieră în sferturile de finală ale Uefa Champions League, urmând ca săptămâna viitoare să îsi afle adversara din sferturi prin tragere la sorți.

Partida s-a disputat fără spectatori din cauza amenințării coronavirului.