Home > Fotbal > RB Leipzig o învinge pe Tottenham la scor de neprezentare și merge în sferturile Champions League

Red Bull Leipzig s-a calificat în sferturile de finală ale Uefa Champions League după ce au învins fără drept de apel pe teren propriu pe Tottenham cu scorul de 3-0. Nemții se impuseseră și la Londra cu scorul de 1-0.

Marcel Sabitzer a deschis scorul pentru Leipzig în minutul 10. Unsprezece minute mai tărziu acesta a reușit dubla, iar scorul pauzei a fost 2-0 pentru Leipzig.

Intrat în locul lui Sabitzer, Emil Forsberg a reușit să înscrie pentru echipa germană la prima atingere de balon și să închidă partida la 3-0.

Cu scorul de 4-0 la general, Red Bull Leipzig elimină echipa lui Jose Mourinho, Tottenham, și se califică în premieră în sferturile de finală ale Uefa Champions League.

Ei îsi vor afla adversara din această fază a competiției prin tragere la sorți săptămâna viitoare.