Home > Fotbal > Burnley revine după pauză și o învinge pe Leicester

Burnley revine după pauză și o învinge pe Leicester

Burnley a revenit de la 0-1 și a învins-o pe Leicester căstigând primele puncte în cinci meciuri.

Finalizarea superbă a lui Ashley Westwood dn minutul 79 și penalty-ul scos de portarul Nick Pope în fața lui Jamie Vardy, au marcat o revenire superbă din partea gazdelor, care s-au văzut conduși după golul lui Harvey Barnes din minutul 33.

Jucătorul născut în Burnley le-a adus pe „vulpi” la conducere după o acțiune pe cont propriu, după ce l-a deposedat pe Jack Cork chiar în propria jumătate.

Burnley a revenit după pauză și a egalat atunci când Chris Wood a înscris cel de-al nouălea gol în campionat, după centrarea lui Ben Mee din corner.

Totuși, Mee l-a faultat pe Barnes în careu și s-a acordat penalty, care a fost verificat și de VAR. Vardy, fără un gol în precedentele sale trei meciuri, a ratat lovitura de pedeapsă.

Scăpați de un moment extrem de greu, Burnley a ieșit la atac și au fost răsplătiți în minutul 79 când Westwood a înscris golul victoriei cu un șut superb.

Victoria o ridică Burnley pe locul 14 , la cinci puncte deasupra zonei de retrogradare. Leicester are acum patru înfrângeri în ultimele șase meciuri din campionat.

rooney-despre-ronaldo
Rooney: „Transferul lui Ronaldo nu a funcționat și United are nevoie de jucători mai tineri”