Home > Fotbal > Frank Lampard îsi învinge fostul antrenor într-un din derby-urile Londrei

Frank Lampard îsi învinge fostul antrenor într-un din derby-urile Londrei

Frank Lampard a obținut victoria în fața fostului său antrenor Jose Mourinho, Chelsea învingând pe Tottenham cu 2-1, datorită golurilor lui Olivier Giroud și Marcos Alonso, într-un alt meci din Premier League cu multe implicări ale VAR-ului

Mourinho, care a lucrat cu omologul lui de pe banca lui Chealsea în timpul celor două mandate ale sale la albaștrii, a lăsat de înțeles înainte de meci, că ar avea informații despre echipa pe care o va alinia Chelsea în această după amiază.

Dar dacă Mourinho avea un informator care divulgă secrete tactice din sesiunile de antrenament ale lui Lampard, nu a fost evident. Giroud la prima sa partidă în primul 11 din Noiembrie , a străpuns apărarea lui Spurs în minutul 15 și a contribuit decisiv la dublarea avantajului gazelor la 3 minute după pauză, după golul marcat de Alonso.

O fază controversată s-a petrecut când mijlocașul lui Tottenham, Giovani Lo Celso a fost eliminat pentru o intrare dură la Cesar Azpilicueta, dar argentinianul a evitat cartonașul roșu în urma verificării VAR.

Autogolul din final al lui Antonio Rudiger, după un șut centrare a lui Erik Lamela, nu a putut-o împiedica pe Chelsea să se distanțeze de Tottenham lla patru puncte pe locul 4.